Zarządzanie energią osobistą w dobie technologicznej rewolucji przemysłowej staje się kluczowym wyzwaniem dla dzisiejszego pracownika wiedzy. Rzeczywistość cyfrowa, w której funkcjonuje biznes napotyka na podstawowe wyzwanie, jakim są analogowe procesy, które kierują naszymi zachowaniami. Te zaś w znacznym stopniu zdeterminowane są przez wzorce emocjonalne ukształtowane przez lata.
Według Daniela Golemana, twórcy modelu „Inteligencji Emocjonalnej w Biznesie”, fundamentem trwałych zmian osobistych jest poszerzanie obszaru Samoświadomości, dzięki któremu osoba nie tylko zaczyna zauważać w otaczającym środowisku, niedostrzegane dotąd, szanse i możliwości, ale również odkrywa w sobie zasoby, dzięki którym, poprzez rozwój w obszarze Samosterowności, może konkretne zmiany wprowadzać w swoje życie osobiste i zawodowe.
Z tego powodu rekomendujemy, aby sesja warsztatowa zbudowana była na podstawie modelu uczenia się Dawida Kolba. W tym celu uczestnicy zostaną zaproszeniu do udziału w grze lub ćwiczeniu, w trakcie, której będą stawać przed wyzwaniami testującymi ich dotychczasowe wzorce. Uzyskane rezultaty, które są konsekwencją prezentowanych zachowań i podejmowanych decyzji, zostaną poddane refleksji i omówione na forum. Każdy moduł warsztatowy będzie podsumowywany w w oparciu o model teoretyczny oraz warsztaty pozwalające na wypracowanie nowych lub adaptację.
W kolumnie obok przedstawiamy zawartość merytoryczną jednodniowego warsztatu, którego celem będzie zbudowanie wśród uczestników świadomości dotyczącej wpływu osobistych schematów funkcjonowania w środowisku zawodowym na długoterminowe konsekwencje dla organizmu, omówienie zjawiska stresu oraz wypracowanie osobistego programu zmiany.